Tryskací stroje

Tryskací stroje dodává firma Wista na český trh již více než 20 let. Již od samotného začátku svého působení se zaměřila na povrchové úpravy materiálů a výrobků tryskáním, pískováním, lakováním a metalizací. V r. 1994 jako první realizovala kombinovanou tryskací a metalizační komoru v Čechách i na Slovensku. Firma nabízí zpracování technologických projektů, odborné zhodnocení uživatelských potřeb, posouzení vhodnosti použitých tryskacích materiálů i rekonstrukce technologických celků jakými jsou např. tryskací technika, lakovací box, kompresorovny, vzduchotechnické rozvody nebo elektroinstalace.

Tryskání je známé též pod pojmem otryskávání či pískování. Tento technologický postup se používá především k opracovávání nejrůznějších povrchů. Jedná se většinou o pevné, kovové povrchy, které se proudem jemných částic tryskají. Mezi nejčastější materiály patří křemičitý písek, ocelová drť či ocelové broky. První zmínky o pískování jsou z roku 1870, kdy byla tryskací technika patentována.

V dnešní době se pískování používá ve strojírenství. Nejčastěji k očištění stroje, odlitku či povrchu před lakováním. Setkat se můžeme se dvěma technikami, které využívají stroje k rozdílnému metání jemných částic. Jedním ze způsobů funguje na principu stlačeného vzduchu. Abrazivní částice jsou unášeny proudem stlačeného vzduchu. Jedná se o takzvané tlakovzdušné pískování. Druhý způsob je čistě mechanický. Částečky jsou metány do prostoru za pomocí mechanické síly.