Jak správně vymalovat pokoj podle našich představ

Jestliže se rozhodneme pro malování našeho bytu, musíme vzít v úvahu nejen naše barevné preference, ne každá barva se totiž hodí do každé místnosti a do každého interiéru. Při výběru musíme vzít také řadu faktorů, jako je velikost, tvar, výška a rozměry místnosti. Mějme také na paměti, že pokud si do takové činnosti netroufneme, zavolejme si na to raději odborníka.

Malé prostory

Určitě budeme malovat velký slunný pokoj jinak než malý pokojík. Využít také můžeme několik tipů, které opticky prostor zvětší. Při výběru barev pro malé místnosti je třeba pamatovat na několik základních pravidel. Především jde o jasné barvy, které vizuálně zvětšují interiér a použitím jednotné barvy na všech stěnách a stropech se bude zdát pokoj daleko prostornější. Nejlepším řešením je jistě bílá nebo pastelové barvy a to i na podlaze. Vhodnou barvou jsou také pastelové odstíny modré na stěnách, což tedy prostor dokonale opticky zvětší. Jako doplněk k řešení malých prostor je také umístění na jednu ze stěn velké zrcadlo, to nám dokonce vytvoří jakousi iluzi o velkém prostoru.

Malování bytu

Vymalování pokojů v bytě velice záleží na jejich velikosti.

Místnosti s nízkým stropem

Pokud je místnost, kterou jsme se rozhodli malovat nízká, první krok by měl být, vymalovat strop a to nejlépe bílou barvou. Pokud dodatečně použijeme světlou barvu i na podlahu, interiér bude vypadat vyšší a štíhlejší. Malování stěn v místnosti jinou barvu, než je strop, je nejlepší nechat v horní části širokým pásem v barvě stropu. Jestliže se nebojí improvizovat a experimentovat, můžeme stěny vymalovat i vertikálními pruhy. Tady je také řešení, že malba může být v kombinaci s tapetou. Efekt pruhů je prakticky stejný, jako u oblečení. Svislé pásky opticky zeštíhlují. Dokonalost celé místnosti také můžeme zvýraznit zajímavým řešením a to nejen pro odvážné a to, namontovat zrcadlo na strop, které bude opticky “roztahovat” prostor.

Když je místnost dlouhá a úzká

Jestliže máme ale místnost, která je úzká a dlouhá, musíme vyzkoušet triky, které tuto místnost opticky zkrátí. Přední stěnu je možné vymalovat tmavší barvou a totéž bychom mohly udělat i se stropem. Dosáhneme tak zkrácení, ale i zvětšení prostoru. Boční stěny naopak potřebují barvy světlejší. Opět klasická bílá nám v úzké místnosti odráží světlo a spolu s chladnějšími barvami nám celý prostor doslova otevře. Pokud ovšem někdo tuto kombinaci barev považuje spíš za neosobní až sterilní, může si vybrat smetanovou a béžovou barvu. Většinou jde o chodby, které jsou svým typicky dlouhým rozměrem téměř v každé domácnosti a to zejména v panelových domech.

Ale jak už bylo řečeno na začátku, pokud si netroufáme vymalovat byt vlastními silami, nebo se obáváme experimentovat a raději zvolíme opět klasickou, ale nudnou bílou, přenechejme raději vše odborníkům.