Renovace dřevěných parket

Dřevěná podlaha má své kouzlo a je stále velmi populární. Vždyť dřevo je již po staletí vynikajícím stavebním materiálem, které se asi nikdy neokouká. Je nejen stabilní a příjemné na dotek, ale dřevo je také ekologický materiál, který má dokonalou strukturu.

Dřevěné parkety

Parkety byly populární v 70.letech minulého století a znamenaly pro majitele vysokou hodnost , co se týká společnosti, protože byly spíš vizitkou movitějších. Ale i současný trh se k parketám nijak neodvrací, naopak. Máme daleko více možností a mnohdy si ani nemůžeme vybrat. Parkety představují jednu z nejkvalitnějších podlaha a proto bychom se jí neměli jen tak zbavovat, i když má více jak padesát let. Dřevěnou parketovou podlahu můžeme jednoduše zrenovovat.

S náležitou péčí a vhodným, pečlivým užíváním mohou takové podlahy sloužit více než jedné generaci obyvatel. Musíme ovšem také pamatovat na to, že povrch je zároveň velmi citlivý na negativní faktory, jako je voda, písek a dokonce i prach. Parkety jsou ve většině případů také opatřeny povrchovou úpravou jakou je lakování. Ten se postupem času odlupuje a je jistě mechanicky poškozen. Zde se tedy můžeme pustit do renovace parket, kde náklady na opravu parket a obnovu jejich vlastností jsou mnohem nižší než náklady na pokládání nových parketových dílců.

Renovace

Pro provedení vysoce kvalitní opravy dřevěné podlahy, musíme mít určité dovednosti, trpělivost a je zde vyžadována přesnost. Chyby, k nimž došlo během práce, se jistě projeví i v budoucnu. Nicméně, pokud jde o jejich tepelné, ekologické a estetické vlastnosti, dřevěné podlahy jsou v tomto směru asi nepřekonatelné.Technologie renovací a oprav jsou neustále zlepšovány a tak nakonec můžeme mít ze staré dřevěné podlahy zase novou. Opravy spočívají v čištění nebo broušení dřevěných podlah a aplikaci nového dekorativního nebo ochranného nátěru, jakým je lak.

Kvalitní materiál

Také bychom měli myslet na to, že pokud se rozhodneme pro renovaci podlahy nebo pro novou pokládku, je třeba si zjistit vše o dřevěných podlahách a jejich možnostech, co se týká materiálu. Dřevo je všeobecný název pro materiál jako takový, ale pokud se podíváme na to trošku blíž, můžeme jednotlivé druhy dřeva trochu srovnat. Jejich vlastnosti nám jistě pomohou při výběru.

Dubové parkety patří většinou ke klasice pokládky dřevěných podlah. Dílce jsou kvalitní, odolné a to i proti menší vlhkosti. Dřevo časem trochu ztmavne, ale i to není na škodu.

Bukové podlahy mají stejnou tvrdost jako dub. Odstín ovšem je načervenalý a pod vlivem teplotních rozdílů dochází k výrazné deformaci.
Javorové parkety mají bělavý odstín, který ovšem postupem času dost a ztmavne.

Pokud tedy máme doma pod kobercem dřevěné parkety, nebojme se je opět dát do původního stavu. Obnova parket se nám v tomhle směru určitě vyplatí, neboť parkety mají své přednosti a náš pokoj tak bude mít dokonalou a kvalitní podlahu.